برای دریافت اوردر و نسخه های کامل بیماری اپلیکیشن طبیاد را دانلود کنید.

اوردر تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای ( اوردر PSVT | اوردر AVNRT )

توضیحات مقاله

مقدمه اوردر سندروم کرونری حاد

سندرم کرونری حاد یا سندرم ACS یک سندرم قلبی است که به دلیل کاهش جریان خون در شریان های کرونری به وجود می آید به طوری که بخشی از عضله قلب نمی تواند به درستی کار کند و یا اینکه بافت آن به کلی میم میرد. شایعترین علامت سندرم ACS درد در مرکز قفسه  سینه است که اغلب به شانه چپ یا زاویه فک تیر می کشد.

در این مقاله به بررسی اقدامات شایعی می پردازیم که در اوردر ACS در اورژانس های بیمارستانی مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید برای استفاده از اوردر سندرم کرونری حاد و اوردر بیش از 750 بیماری دیگر اپلیکیشن طبیاد را از اینجا دانلود کنید.

اقدامات اولیه در اوردر تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای ( اوردر PSVT )

رگ گیری در اوردر PSVT

قبل از هرچیز در اوردر تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای یادتان نرود که از بیمار رگ بگیرید. در بسیاری از مواقع گرفتن تنها یک رگ معمولی هم کافی است اما اگر بیمار افت فشار خون داشت و یا در هرمرحله ای شواهدی از انفارکتوس های سمت بطن راست دیدید و یا اینکه بیمار کامپلیکه به نظر می رسید، حتما رگ دوم را برای بیمار بگیرید. دقت کنید که ترجیح ما در رگ گیری این است که از محل های ورود کاتتر های تشخیصی ( برای آنژیوگرافی) دور باشیم.

مانیتورینگ در PSVT

مانیتورینگ در اوردر تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای حداقل شامل 3 بخش مهم است:

  1. گرفتن نوار قلب در بدو ورود و پس از سینوسی شدن ریتم برای مستندات پرونده.
  2. پالس اکسیمتری مداوم: پالس اکسیمتری مداوم به وسیله پالس اکسیمترهای دیجیتال در اورژانس برای این بیماران باید انجام شود
  3. کاردیاک مانیتورینگ مداوم به وسیله الکتروکاردیوگرام های دیجیتال

نکات احتیاطی در اوردر تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای

در اوردر PSVT دو نکته احتیاطی وجود دارد که پزشکان حتما باید آن را اوردر کنند. چراکه از لحاظ مسئولیت قانونی و مهمتر از آن حفظ جان بیمار بسیار حائز اهمیت است:

  1. دو طرف تخت را بالا دهید ( نحوه نوشتن این دستور در برگه اوردر Bilateral Bed Side می باشد)
  2. وسایل احیا را بر بالین بیمار قرار دهید ( نحوه نوشتن: وسایل احیا بر بالین بیمار آماده باشد)

اقدامات پاراکلینیک در اوردر تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای ( اوردر PSVT )

این بخش از اوردر PSVT شامل موارد پاراکلینیکی بیوشیمی، تصویر برداری قفسه سینه، الکتروکاردیوگرام و در برخی موارد اکوکاردیوگرافی است. برای دیدن جزئیات این مورد و نحوه نوشتن آن ها، اپلیکیشن اوردر و نسخه طبیاد را نصب کنید.

درمان های غیر دارویی در اوردر تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای ( اوردر PSVT )

ماساژ سینوس کاروتید، سرفه کردن و اوغ زدن

درمان های دارویی در اوردر تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای ( اوردر PSVT )

باید بدانید که داروی انتخابی اول در درمان تاکیکاردی فوق بطنی حمله ای، ابتدا آدنوزین است. آدنوزین را در موارد آسم فعال نمی توان برای بیمار تجویز کرد. در این موارد باید برای بیمار از وراپامیل استفاده نمود. نحوه نگارش هریک از این موارد به صورت زیر است:

Amp Adenosine 6mg IV shoot + 20cc N.S IV shoot + hand elevation

Amp Verapamil 5mg slow IV over 2mins

در صورت عدم پاسخ به آدنوزین یا وراپامیل (5 تا 10 دقیقه پس از تزریق اول)، باید دوز آن ها را دوبرابر کنیم که در این موارد نحوه نگارش اوردر این داروها به صورت زیر است:

Amp Adenosine 12mg IV shoot + 20cc N.S IV shoot + hand elevation

Amp Verapamil 5-10mg slow IV over 2mins

دقت دموارد که ضربان قلب بیمار بالای 200 بود شرایط متفاوت است. در این شرایط از همان اول برای بیمار آمیودارون  شروع می کنیم و نحوه نگارش آن به صورت زیر است:

Amp Amiodarone 150mg slow IV stat

در صورت عدم پاسخ به موارد فوق، داروی دیگری که استفاده می شود، دیگوکسین است. در این موارد نحوه نگارش دیگوکسین به صورت زیر است:

Amp Digoxin 0.5mg IV infusion

همچنین دقت کنید در شرایطی که بیمار در شوک باشد، آنژین صدری، ادم ریه، افت هوشیاری و BP کمتر از 90 داشته باشد، در این شرایط، از شوک سینکرونیزه برای بیمار استفده می کنیم و به صورت زیر اوردر می کنیم:

Synchronized biphasic D.C shock 50-100J

برای دیدن نحوه نوشتن این موارد و سایر نکات تکمیلی اپلیکیشن طبیاد را از وب سایت طبیاد و یا گوگل پلی دانلود کنید

نکات تکمیلی در اوردر PSVT

☑ دوز اصلی آدنوزین یک دهم میلی گرم/ کیلوگرم است که در بالغین همان 6 میلی گرم استفاده می شود (ویال آدنوزین هم 6 میلی گرم است)

☑ حداکثر دوز آدنوزین 30 میلی گرمی است ( بنابراین دوز دوم را یک بار می توانیم تکرار کنیم، یعنی حداکثر دوز اول 6 میلی گرم، سپس 12 و سپس یک 12 میلی گرم دیگر است و بیشتر از این 3 دوز حق تزریق نداریم)

☑ حداکثر دوز وراپامیل 20 میلیگرم است، یعنی بار اول 5میلیگرم میزنمی و می توانیم 3 بار دیگر آن را تکرار کنیم یا یک 5 میلیگرم و یک 10 میلیگرم دیگر تکرار کنیم

☑ حداکثر دوز دیگوکسین طی ۲۴ ساعت 1 میلی گرم است

 ممکن است در قلب های کاملا سالم که هیچ بیماری زمینه ای ندارند هم اتفاق بیفتد که معمولا الکل ،قهوه یا تنها هیجان بیش از حد می‌تواند این آریتمی را ایجاد کند

☑ یکی از درمان‌های آن ماساژ شریان کاروتید است که هم تشخیصی و هم درمانی است.